We have spent together another event, filled with joy, passion, perseverance, stamina, involvement and patience. A lot of patience was needed on multiple levels and we gratefully benefited from it thanks to the resources of our big-hearted team. At the end of the day, we are left with your smiles and good thoughts – priceless things that helped us pull through yet another edition of our beloved event.

We thank you all for your support and involvement! Runners, volunteers, sponsors, colleagues, partners or spectators – we are grateful to have had you all with us during this sunny day dedicated to movement as basis for a healthy lifestyle!

Below, you can find the results for the timed races within the event ”The Marathon, the Half Marathon and the Road Running of Arad 2017”. If there are any inconsistencies, please write to us at maratonarad@experientamultisport.ro no later than May 31st 2017. After this date, the results become final.

We invite everybody involved to share with us their opinion regarding ”The Marathon, the Half Marathon and the Road Running of Arad 2017” by filling in the form available HERE. In this way, you can help us improve our work wherever possible (within the limits of our resources), as well as identify what went well and should be preserved.

Coming up in the next days:
- Uploading thousands of photos from this year’s event on our facebook page and on our website;
- Adding up all kilometres run and people registered so we can offer prizes for coaches, schools and other structures;

Until then, we invite you to register for the Arad Duathlon 2017, HERE
- The Green Duathlon – first leg: 4 km running, second leg: 6,5 km cycling and third leg: 4 km running;
- The Green Half Marathon – 21 km;
- Mureș Floodplain Road Running – 7 km

All the best,
Sorin – Victor Roman, event initiator

 

 

RESULTS

Cros 6 km - Masculin
Loc Num_r Nume _i prenume Ora_/Echip_ Timp  - Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Finish
1 1171 IAPARA ION ARAD  24:03:00
2 1392 ZLOTEA GHEORGHE ARAD  24:33:00
3 1324 SARACIN SERGIU TIMISOARA  24:56:00
4 1217 MARIAN CRISTIAN ORADEA  25:13:00
5 1258 NEAMTIU DANIEL MANDRULOC  25:21:00
6 1299 POP IOAN ARAD  25:26:00
7 1193 KOTROCZO IOSIF LOC. DOROBANTI / C.S.INEU 25:29:00
8 1423 BIGHESCU STEFAN ARAD  25:30:00
9 1342 STERCIUC IANIS EMANUEL ARAD  25:39:00
10 1024 BALICA GHEORGHE TIMISOARA  25:46:00
11 1038 BLAJ SORIN ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 26:34:00
12 1060 BULGARIU ROBERT ARAD  26:45:00
13 1048 BORDEIANU ADRIAN ARAD  26:51:00
14 1161 HAPCA PAUL SIRIA  27:14:00
15 1379 VASALAS VALENTIN MARIAN ARAD / BC BEST ARAD 27:19:00
16 1127 FEIER RUBEN SEBIS  27:32:00
17 1331 SIDA MIREL BUTENI  27:50:00
18 1139 GAFITA BOGDAN BAIA MARE / BAIA MARE IN MISCARE 28:01:00
19 1375 UJAC CLAUDIU SIMAMEL  28:06:00
20 1016 ARDELEAN MIRCEA FLORIN ARAD  28:15:00
21 1119 DRAGOS DANIEL-VALENTIN SAGU  28:18:00
22 1141 GAVRA PAUNEL ILIE ARAD  28:28:00
23 1384 VOSTINAR SERGIU   28:28:00
24 1156 GUIA EMANUEL LAVINIU ARAD  28:34:00
25 1429 RUSU RAUL ARAD  28:35:00
26 1222 MARTIN FABIAN ARAD  28:52:00
27 1420 WAR CHOT PIOTR MOIYN  28:59:00
28 1340 STEFANESCU GABRIEL ARAD  28:59:00
29 1360 TOMASI CORRADO ARAD  29:08:00
30 1415 _TEF_NESCU IONU_ ARAD  29:16:00
31 1053 BUDA MARCEL ARAD  29:20:00
32 1043 BODEA AMOS SANTANA  29:21:00
33 1123 FARCA ANDREI ARAD / CENTRUL DE LIMBA GERMANA FOKUS 29:35:00
34 1311 QATAWNEH RAZVAN VLADIMIRESCU  30:00:00
35 1015 ARDELEAN DANIEL ARAD  30:05:00
36 1304 POPA CIPRIAN ARAD  30:20:00
37 1040 BLIDAR VASILE ARAD  30:21:00
38 1093 COVASINTAN NARCIS OCTAVIAN COVASINT  30:32:00
39 1327 SERGIU TAPOS ARAD  30:37:00
40 1428 GERDAN RAZVAN ARAD  30:51:00
41 1049 BOTA CRISTIAN ARAD  30:56:00
42 1178 IORDACHE MAXIMILIAN ARAD  31:01:00
43 1273 OLTEAN CLAUDIU ARAD  31:04:00
44 1391 ZIMBRU VIOREL,19 ARAD  31:04:00
44 1390 ZAHARIA SAMUEL ARAD  31:18:00
45 1179 IOSIM CLAUDIU ARAD / ASOCIATIA ANIMED ARAD 31:20:00
46 1187 KARETA PAUL ARAD  31:27:00
47 1353 TARANU RADU ARAD  31:31:00
48 1385 VULLO MARCELLO ARAD / CROSS ARAD 31:43:00
49 1167 HOJDA ALEXANDRU BOGDAN ARAD / INSTITUTIE 32:11:00
50 1056 BUDAU RADU ARAD  32:14:00
50 1056 BUDAU RADU ARAD  32:14:00
51 1140 GAIE LUCIAN ARAD  32:39:00
52 1243 MOLNAR STEFAN HUNEDOARA  32:45:00
53 1162 HARSOVU IONUT TIMISOARA  32:53:00
54 1135 FODOR MARCEL URICANI  32:53:00
55 1412 CHEREJI CASIAN ARAD  32:54:00
56 1131 FLOREA DENIS COVASINT  32:55:00
57 1408 OTL_CAN CRISTIAN ARAD  32:57:00
58 1383 VONEA RAFAEL ARAD  33:02:00
59 1230 MIAZGA ANDRE ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 33:07:00
60 1143 GAVRILETE PETRU SOCODOR / CONTITECH THERMOPOL ROMANIA 33:08:00
61 1007 ANDREJKOVITS ZOLTAN ARAD  33:14:00
62 1276 OXENFELD IOAN OVIDIU ARAD  33:26:00
63 1377 UZUN ANDREI TIMISOARA  33:27:00
64 1081 CISMAS GRATIAN-RUBEN SOIMOS  33:36:00
65 1097 CRESTIN RAZVAN ZIMANDU NOU / ASOCIATIA "MOBILIZEAZA-TE!" 33:39:00
66 1051 BRAD AUREL CHISINEU CRIS / CONTITECH THERMOPOL ROMANIA 33:46:00
67 1241 MOLDOVEANU IONEL ALEXANDRU VINGA  33:46:00
68 1336 SOMLEA ALEXANDRU SANLEANI  33:47:00
69 1345 SUCIU SEBSTIAN ARAD  33:49:00
70 1242 MOLNAR HUBA ARAD / CROSS ARAD 33:52:00
71 1213 MANZALICA BOGDAN NICOLAE SANLEANI  33:52:00
72 1133 FLOREA BOGDAN COVASINT  33:52:00
73 1168 HORVATH LADISLAU VARIASU MIC  33:53:00
74 1050 BRAD PAUL GIROC  33:53:00
75 1078 CIOCAN CLAUDIU-GABRIEL SANTANA  34:00:00
76 1247 MOT GEORGE INEU / CROSS ARAD 34:18:00
77 1057 BUDEA AURELIAN INEU / CROSS ARAD 34:18:00
78 1382 VOINEA ANDREI LUCIAN RAMNICU VALCEA  34:18:00
79 1280 PANTEA OVIDIU ARAD  34:19:00
80 1075 CHEREJI CASIAN ARAD  34:31:00
81 1014 ARDELEAN ANDREI ARAD  34:45:00
82 1104 CRISTEA PETRU ARAD  34:45:00
83 1350 _OP_ CAIUS SIRIA  35:00:00
84 1251 MUNTEANU SORIN ARAD / LEONI AR 35:01:00
85 1041 BLIDARIU-DELAMARIAN PETRU ARAD  35:06:00
86 1020 BAIES DARIUS-COSMIN PECICA  35:12:00
87 1262 NICHIFOR VASILE CALUGARENI / LEONI AR 35:14:00
88 1317 RETEZAR VALENTIN ARAD  35:19:00
89 1328 SESUREAC IOAN TURNU  35:35:00
90 1101 CRIHAN MARIUS GABRIEL ARAD  35:36:00
91 1138 FRUMOSU CIPRIAN-STEFAN ARAD  35:36:00
92 1197 KOVACS RAUL ARAD  35:42:00
93 1314 RADU PAUL-CRISTIAN ARAD  35:43:00
94 1378 VALAN CRISTIAN ARAD  36:01:00
95 1017 ARKADIUSZ CHOROS RADOM / BIEGIEM RADOM! 36:23:00
96 1236 MLADIN CRISTIAN LUCIAN ARAD  36:27:00
97 1302 POP VASILE TIMISOARA  36:39:00
98 1117 DOROBANTU BOGDAN ARAD  36:52:00
99 1077 CHISCA DENIS ARAD  36:52:00
100 1411 MIHULIN SEBASTIAN ARAD  36:55:00
101 1312 RADU ANDREI RESITA  36:58:00
102 1032 BERARI ROBERTH OCTAVIAN ARAD  37:16:00
103 1045 BOHM ARMAND ARAD  37:21:00
104 1177 ILLES GABRIEL ARAD / CONTITECH THERMOPOL ROMANIA 37:28:00
105 1047 BORCEA CASIAN-OVIDIU ARAD  37:29:00
106 1055 BUDAU DAN-FLORIN ARAD  37:35:00
107 1344 SUBA DAN ARAD  37:37:00
108 1427 STOLNICU ROBERT VALENTIN HUNEDOARA  37:37:00
109 1021 BALABAN DAN ARAD  37:44:00
110 1255 NAGY VALENTIN ARAD / CONDOR CLUB ARAD 37:45:00
111 1192 KOCSEF EDUARD ARAD  37:58:00
112 1413 CAMAGNI MARCO CESENA  37:59:00
113 1363 TRIFU LUCIAN ARAD  38:04:00
114 1418 MECHES GHEORGHE ARAD  38:05:00
115 1146 GHIOCEL IOAN-VASILE RESITA  38:07:00
116 1061 BUPTE CALIN ARAD  38:08:00
117 1150 GORGAN ADRIAN ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 38:15:00
118 1306 POPOV CIPRIAN ARAD  38:20:00
119 1235 MIRZA CORNEL COSTEL ARAD  38:21:00
120 1052 BREHARU MARIUS ARAD / PERFECT 38:22:00
121 1430 PASCU CONSTANTIN ARAD  38:31:00
122 1231 MICHA_ RACHUBA PUTUSK  38:34:00
123 1164 HERIAK ALIN ARAD  38:35:00
124 1366 TROESCHI DARIUS ALEXANDRU ARAD  38:39:00
125 1364 TRINC ALEXANDRU DACIAN ARAD / CROSS ARAD 38:44:00
126 1354 TEACA COSTEL -NICOLAE BULGARUS  38:53:00
127 1067 CANTELE LUCA ARAD  39:08:00
128 1372 TYMIRSKI TADEUSZ RADOM / BIEGIEM RADOM! 39:10:00
129 1212 MAIER RAUL ARAD  39:12:00
130 1144 GEANT_ VLAD ADRIAN CHISINEU CRIS  39:12:00
131 1137 FRISAN LAURENTIU-IOAN PECICA  39:14:00
132 1109 DAVID TIBERIU ARAD  39:23:00
133 1010 APATEAN ADRIAN ARAD  39:28:00
134 1068 CARABAS CLAUDIU LIPOVA  39:34:00
135 1103 CRISTEA CLAUDIU ARAD  39:36:00
136 1226 MAXIM FLAVIUS PECICA  39:48:00
137 1214 MARCA RAZVAN SIRIA  39:49:00
138 1357 TISEANU PAUL ARAD  40:01:00
139 1062 BURSUC ALEXANDRU GEORGE BASCOV  40:10:00
140 1341 STEFELIGA FLORIN DANIEL ARAD  41:34:00
141 1297 POJOGA MIHNEA ARAD / TOP FIGHTERS CLUB 41:42:00
142 1086 CIUTINA VLAD-IOAN TIMSOARA / ALERGOTURA 41:53:00
143 1159 HAN ALIN TIMISOARA  42:30:00
144 1072 CARP RADIAN IOAN ARAD / CROSS ARAD 42:51:00
145 1204 LUNGU GIULIANO ARAD  43:02:00
146 1407 KIS ADRIAN ARAD  43:04:00
147 1183 JURMA CIPRIAN ARAD / KIPKELENGE FUCKITALL OVER 40 43:37:00
148 1373 _AND_R_ LUCIAN ARAD  46:29:00
149 1027 BARBU IONEL ARAD  47:27:00
150 1233 MIHUT RAZVAN ARAD  48:14:00
151 1182 JURCA CIPRIAN ARAD  48:14:00
152 1203 LEVARDA COSMIN ARAD  48:14:00
153 1388 ZAHARIA IOAN TIMISOARA  48:50:00
154 1386 WOJCIECH LUGOWSKI RADOM / BIEGIEM RADOM! 50:46:00
155 1282 PARACUTA VOICU ARAD / SC EIFEL DENT SRL 50:46:00
156 1157 HAAS MIKLÓS ARAD  50:59:00
157 1085 CIUR EUGEN DANIEL ARAD  52:39:00
158 1084 CIUR ANDREI MIHAI ARAD  52:40:00
159 1288 PENZES ISTVAN SANDOR ORADEA  01:04:47
- 1154 GROZA GHEORGHE ZIMANDCUZ  01:43:09
- 1199 LAZA CLAUDIU ARAD  35:53:00
- 1063 BUSUI GHEORGHE ALIN ARAD  32:13:00
Cros 6 km - Feminin
Loc Num_r Nume _i prenume Ora_/Echip_ Timp  - Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Finish
1
1223
MAR_I_ ISABELLA CLAUDIA ARAD  27:00:00
2
1188
KATARINA POHLOD NOVI SAD / ACTIVE TRAVELING 27:08:00
3
1380
VASILOANCA DANIELA PETROSANI  28:38:00
4
1405
MLADIN DIANA ARAD  28:56:00
5
1095
CRACIUNOV KATALIN TIMISOARA  29:06:00
6
1232
MICLEA MADALINA ARAD  30:08:00
7
1058
BUGA LOREDANA ARAD  31:34:00
8
1121
DUGACICU ADELA ARAD  33:07:00
9
1356
TISEANU MARIANA ARAD  33:19:00
10
1120
DUCA VALENTINA ARAD  33:25:00
11
1044
BOGO_EL ANAMARIA ARAD  33:45:00
12
1129
FIZEDEAN ADELINE ARAD  33:48:00
13
1064
CAILEAN DOROTHEIA ARAD / CROSS ARAD 34:06:00
14
1225
MATEI AMALIA ARAD / CONTITECH THERMOPOL ROMANIA 34:13:00
15
1158
HAN ADELIN-ALINA TIMISOARA / MEB TM 34:24:00
16
1075
ILEANA ADINA ARAD  34:25:00
17
1026
BALTA BIANCA ARAD  34:42:00
18
1237
MOCUTA RAMONA CURTICI  34:56:00
19
1249
MUNTEAN FLAVIA DANIELA SOFRONEA  34:58:00
20
1116
DORIS WINKLER ARAD  35:13:00
21
1163
HERBEI LARISA ARAD  35:18:00
22
1210
MAGURAN RAMONA ARAD  35:21:00
23
1094
CRACIUN CARMEN DROBETA TURNU SEVERIN / ALERGOTURA.RO 35:32:00
24
1389
ZAHARIA PAULA ARAD  35:37:00
25
1305
POPESCU CRISTINA ARAD  35:47:00
26
1211
MAGUREAN MARIA SEMLAC  35:58:00
27
1419
MICHA LSKA MALGO RZATA RADOM  36:00:00
28
1200
LAZAU ADRIANA ARAD  36:04:00
29
1165
HEVESI OTILIA SIMONA ARAD  36:07:00
30
1160
HANNAA BORKOWSKA RADOM  36:18:00
31
1170
IANCAU CRISTINA ARAD  36:20:00
32
1361
TOTH CARINA ARAD  36:35:00
33
1422
LUPULESCU ADRIANA ARAD  36:41:00
34
1147
GHISE RAMONA ARAD  36:45:00
35
1096
CRESTIN KARINA ZIMANDU NOU  37:15:00
36
1124
FARCA CRISTINA ARAD  37:18:00
37
1042
BOATA MIHAELA ARAD  37:45:00
38
1277
OZSVAR MONICA CHISINEU CRIS / CONTITECH THERMOPOL ROMANIA 37:59:00
39
1348
SUSCA NICOLETA TURNU  37:59:00
40
1257
NAVRADY OTILIA ARAD  38:06:00
41
1424
MORARIU MIRELA ARAD  38:29:00
42
1301
POP MIHAELA ARAD / CROSS ARAD 38:43:00
43
1196
KOVACS LAURA ARAD / DGASPC ARAD 38:53:00
44
1023
BALABAN RODICA ARAD  38:55:00
45
1321
ROTAR ADELA GIANINA ARAD  39:23:00
46
1292
PETER TIMEA ARAD  39:41:00
47
1191
KLEIN ADRIANA ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 39:48:00
48
1018
ASLAU LAURA ARAD  39:48:00
49
1169
HOSSZU DELIA ARAD  39:49:00
50
1240
MOLDOVAN MARIA TIMISOARA  39:51:00
51
1325
SCHWERIN CLAUDIA LIVADA / CROSS ARAD 40:06:00
52
1322
SAFRAN ISABELA ARAD  40:21:00
53
1343
STOICA BIANCA MAGURELE  40:54:00
54
1185
KAISER MIHAELA SANLEANI  41:08:00
55
1296
PIRTAN KRISTINE SANLEANI  41:08:00
56
1125
FASSEL INGRID-IMOLA ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 41:16:00
57
1270
OLAR DANIELA NICOLETA ARAD  41:18:00
58
1105
CRISTEA BIANCA ELENA ARAD  41:34:00
59
1421
MORA WSKA BEATA RADOM  41:50:00
60
1220
MARKO CRISTINA VLADIMIRESCU  41:50:00
61
1409
PERJARIU M_D_LINA ARAD  42:07:00
62
1431
SELEGEAN BIANCA ARAD  42:08:00
63
1307
POPOVICIU VERONICA TIMISOARA  42:30:00
64
1286
PELE DARIA ZIMANDU-NOU  42:35:00
65
1323
SALI KATERYNA ARAD  42:40:00
66
1300
POP LIZUCA ARAD / CROSS ARAD 42:51:00
67
1122
DUMITREAN ADINA ARAD  43:10:00
68
1410
BELE CARMEN-MIHAELA ARAD  43:16:00
69
1339
SPINEAN DIANA ARAD  43:16:00
70
1259
NEGRAU ALEXANDRA ARAD  43:42:00
71
1406
MUNTEAN DANIELA-CLAUDIA ARAD  43:57:00
72
1335
SOLYA EMILIA-IULIA ARAD  44:18:00
73
1268
ÖKRÖS ANNAMÁRIA ARAD  44:19:00
74
1166
HOCHBAUER EVA ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 44:22:00
75
1089
COSTIN DANA MARIA ARAD  44:31:00
76
1074
CETATEAN CAMELIA CLUJ NAPOCA  44:32:00
77
1284
PAUL MONICA ANA ARAD  46:06:00
78
1256
NAN ILEANA ARAD  46:06:00
79
1107
DANCIU NICOLETA MIRELA ARAD  46:07:00
80
1005
AMBRUS PAULA TEODORA ARAD  46:20:00
81
1118
DRAGOESCU MARIA ANDREEA ARAD  46:25:00
82
1417
CRACIUNOV KATALIN TIMISOARA  46:56:00
83
1087
COBIRZAN ANDREEA HORIA  47:24:00
84
1219
MARIS ROXANA PETRIS  47:26:00
85
1028
BARBU MARIA ARAD  47:27:00
86
1246
MORARU LAVINIA VLADIMIRESCU  48:51:00
87
1416
SZASZ MIRELA-CODRU_A ARAD  48:52:00
88
1261
NICA LIANA ARAD  49:58:00
89
1285
PAULIUC MMONICA TIMISOARA  50:34:00
90
1310
PURAVET IOANA ARAD  50:36:00
91
1402
NAGHI ANDREEA ARAD  51:02:00
92
1216
MARGINEAN ALECSANDRA ARAD / SC EIFEL DENT SRL 51:03:00
93
1115
DOLINEANU FELICIA VLADIMIRESCU / SC. EIFEL DENT SRL 51:17:00
94
1318
ROIBI MIHAELA ARAD / SC EIFEL DENT SRL 51:23:00
95
1414
AYGUN SEYNA ARAD  53:08:00
96
1425
AIRINE AXINTE ANCA TIMISOARA  56:28:00
97
1031
BELEA ALINA LUMINI_A TIMISOARA  56:28:00
98
1426
MICICOI CORNELIA CS  56:28:00
-
1265
NOGHIU BIANCA   43:34:00
 
Half Marathon - Masculin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Finish
1 297 MINERAN SORIN INEU  34:17:00 01:09:03
2 288 MARAN IONUT SEBASTIAN JENA  37:39:00 01:17:43
3 244 DOARVOAS IOSIF-VIOREL MINTIA / SPORT SI ANDURANTA 39:24:00 01:21:39
4 209 BAR EUGEN ORADEA / CLUB SPORTIV XTERRA SPORT BIHOR 39:59:00 01:21:54
5 242 DINU ANDREI ORADEA / CTE SEQUOIA 41:53:00 01:26:47
6 279 KOVACS ZSOLT ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 42:56:00 01:27:02
7 227 BUDEA DANIEL FLORIN ARAD  40:29:00 01:27:24
8 282 LOGOFATU FLORIN RESITA  42:41:00 01:27:26
9 203 ANTHONY CONSTABLE BUDAPEST  43:54:00 01:29:48
10 289 MARCIN DĄBAL RADOM / BIEGIEM RADOM! 45:52:00 01:30:19
11 219 BOGACIU ANDREI PITESTI  43:30:00 01:30:23
12 241 DINCEA LUCIAN ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 46:12:00 01:34:11
13 327 PESCOVICI IULIU BOGDAN TIMISOARA  46:29:00 01:35:23
14 326 PESCOVICI ALEXANDRU TIMISOARA  47:20:00 01:36:32
15 305 MUNTEAN CRISTIAN-IULIAN TIMISOARA  48:41:00 01:37:10
16 211 BARLA RAZVAN TIMISOARA / MEB TM 48:29:00 01:37:25
17 371 SIMION DACIAN Arad  45:54:00 01:37:41
18 370 VODA RARES Arad  46:12:00 01:38:15
19 234 CIOBANU ROBERT-GABRIEL ARAD  46:14:00 01:38:17
20 320 ONOFREIASA DANIEL TIMISOARA  47:41:00 01:38:27
21 348 STECKO ALEXANDRU ARAD  47:17:00 01:40:25
22 342 SARCINA LAURENTIU TIMISOARA  49:39:00 01:41:14
23 223 BOUROS FLORIN ARAD / LEONI AR 48:18:00 01:41:29
24 232 CHRISTIAN HLADKY WIEN  52:00:00 01:43:04
25 362 TUDOR DORIAN ARAD  51:03:00 01:44:31
26 329 PETRUTA-IOVANOVICI CONSTANTIN - MARIAN CARANSEBES  50:35:00 01:44:45
27 235 CIOBOTARU MIHAI-OVIDIU ARAD  50:31:00 01:44:51
28 243 DISCA IOSIF ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 53:10:00 01:45:20
29 237 COCOTIANU SERGIU-FLORIAN TIMISOARA  50:44:00 01:46:07
30 283 LUNGU ADRIAN-PAUL TIMISOARA / ALERGOTURA 51:01:00 01:46:08
31 236 CIUTINA ADRIAN TIMISOARA / ALERGOTURA 51:00:00 01:46:08
32 253 GAVRIS MARIUS-MIHAI ARAD  52:46:00 01:46:57
33 355 TIM SCHLÖSSER BADEN-BADEN  50:35:00 01:47:48
34 210 BARKASZ DANIEL ARAD / PALATUL COPIILOR ARAD 52:55:00 01:48:04
35 284 LUPULET LAURENTIU ARAD  52:48:00 01:49:07
36 270 ILIN IOSIF FELNAC  57:22:00 01:49:11
37 207 AXENTI NICOLAE SORIN ARAD  52:59:00 01:49:53
38 313 NICA GHEORGHE STEI  52:32:00 01:51:46
39 311 NECULAU FLORINEL CATALIN VLADIMIRESCU  50:31:00 01:54:08
40 275 KAZAŁA PIOTR WARSZAWA  56:37:00 01:54:17
41 266 HERMAN ALEXANDRU SERGIU SEMLAC  55:03:00 01:54:23
42 372 FELIX SAUVAGEA Quebec  56:41:00 01:54:23
43 373 JACEK POLAK   56:29:00 01:54:24
44 308 MUSCA CIPRIAN ARAD / TAKATA ROMANIA 56:05:00 01:55:04
45 208 BAN - SZILVESZTER ENDRE - RICHARD ARAD  56:30:00 01:55:19
46 349 STEFAN SCHAEFER SEBES  50:32:00 01:55:23
47 354 SZAIAK NARCIS ARAD  57:40:00 01:55:24
48 265 HEIDEL IMBRE ALEXANDRU LOVRIN  53:53:00 01:55:29
49 245 DOBA NICOLAE ARAD  54:34:00 01:55:33
50 302 MORARESCU DAN ADRIAN MEDIAS  52:08:00 01:55:39
51 239 CRACIUNOV ANDREI TIMISOARA  55:30:00 01:55:40
52 374 MARGAUAN DORINEL Timisoara  57:39:00 01:55:45
53 360 TRIPA CLAUDIU ARAD  55:50:00 01:56:04
54 330 PINTEA ADRIAN ARAD  56:26:00 01:58:02
55 264 HAS DEMIAN LIVIU DANIEL ARAD  56:27:00 01:58:03
56 368 ZAHARIA GABRIEL TIMISOARA  55:20:00 01:58:56
57 251 FARKAS ENDRE ARAD  54:20:00 01:59:36
58 212 BARTOS ADRIAN ARAD  55:48:00 01:59:58
59 273 JURCA CIPRIAN ARAD  56:25:00 02:00:02
60 352 STOICU LAURENTIU VINGA  55:57:00 02:01:33
61 271 ILONA IOAN ARAD  59:55:00 02:01:56
62 346 SPATARU FABIAN NICOLAE VLADIMIRESCU  57:31:00 02:02:21
63 335 POSDARIE DRAGOS ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 53:04:00 02:02:26
64 272 IOSIF COSMIN ARAD  56:56:00 02:04:05
65 205 AVRAM GERRY RICHMOND HILL  01:00:43 02:05:02
66 315 NOTINGHER PETRU BUCURESTI  01:00:38 02:06:48
67 361 TUDOR BOGDAN ARAD  01:02:50 02:07:26
68 230 CAPITAN OVIDIU DACIAN ORADEA  01:06:05 02:07:44
69 294 MICHAEL KIJOWSKI ILLINOIS  01:02:07 02:08:25
70 319 ONITA AUREL ARAD  58:10:00 02:10:43
71 277 KLIMAI CRISTIAN ARAD  01:03:00 02:13:18
72 375 GABOR RADU Timisoara  01:05:04 02:13:21
73 254 GHEORGHECI MARIAN NICOLAE DROBETA TURNU SEVERIN  59:18:00 02:14:08
74 238 CORDIS RADU BAIA MARE / BAIA MARE IN MISCARE 01:05:08 02:17:26
75 316 NYESTI CSABY DUMBRAVITA  01:03:51 02:19:13
76 365 VERES ATTILA ARAD / TRACON ELECTRIC 01:09:37 02:19:20
77 334 PORUMB OLIMPIU TIMISOARA / ALERGOTURA.RO 01:06:42 02:19:28
78 358 TOTH ALEXANDRU CHISINEU-CRIS  01:09:08 02:26:34
79 267 IANCULESCU DAN COSMIN TIMISOARA  01:11:32 02:29:28
80 222 BOTIS LAVINIU ARAD  01:21:15 02:37:30
81 307 MURARIU ROBERT ARAD / BISERICA ORTODOXA SUBCETATE 01:17:32 02:55:14
82 364 URECHE MIHAI BUCURESTI  01:11:30 02:58:55
HALF MARATON - Feminin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Finish
1 257 GHINGA IULIA ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 43:48:00 01:29:58
2 304 MOT OTILIA ARAD  47:04:00 01:38:04
3 224 BRADEAN FLAVIA ARAD  48:32:00 01:39:35
4 359 TRINC RALUCA ADRIANA ARAD / CROSS ARAD 46:56:00 01:39:53
5 229 BUICĂ NADIA PETRILA / ASBIKE&RUN PETROSANI 52:03:00 01:44:05
6 301 MONIKA ZYCHOWICZ RADOM / BIEGIEM RADOM! 52:19:00 01:47:25
7 343 SAUCAN ANA-MARIA PADURENI / ALERGOTURA.RO 54:47:00 01:47:39
8 240 CZEBELY ANA SANTANA  56:10:00 01:48:09
9 206 AVRAM ELANA ARAD  52:31:00 01:51:09
10 202 ANNA RUDNICKA WARSAW  56:27:00 01:53:43
11 286 MAŁGORZATA MICHALSKA JEDLNIA LETNISKO / BIEGIEM RADOM! 57:35:00 01:54:18
12 332 POP ROXANA TIMISOARA  55:24:00 01:56:53
13 353 SUSCA NICOLETA ELENA TURNU  55:49:00 01:58:57
14 306 MUNTEAN FLAVIA DANIELA SOFRONEA  57:36:00 02:00:29
15 216 BOCA MARIA ARAD / TAKATA ROMANIA 59:01:00 02:00:43
16 256 GHERMAN BIANCA LOREDANA ARAD / LIBRA ENERGIZE 56:54:00 02:02:14
17 339 RUIZ SOTO MARIBEL TIMISOARA  58:09:00 02:02:18
18 228 BUDISAN LIPOVAN SIMONA VIORICA ARAD  57:40:00 02:02:59
19 250 FARINA JUSTINE ARAD  58:24:00 02:04:15
20 303 MORAWSKA BEATA RADOM / BIEGIEM RADOM! 01:01:06 02:04:56
21 331 PIRJOL CORINA TIMISOARA  01:00:27 02:06:38
22 278 KOVACS ANNA KARLA DETA  01:02:50 02:07:26
23 293 MIAZGA DIANA ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 01:03:29 02:10:26
24 337 ROSZKOWSKA-KAZAŁA MAŁGORZATA WARSZAWA  01:04:02 02:12:25
25 324 PANEK MELINDA ARAD  01:06:30 02:12:58
26 274 JURJUT CAROLINA TIMISOARA  01:05:04 02:13:21
27 225 BRANGA BIANCA TIMISOARA / TRIATHLON TEAM TIMIOARA 01:05:04 02:13:21
28 258 GOLLENT SIMONA TIMISOARA / ALERGOTURA.RO 01:04:24 02:16:43
29 226 BRASTAVICEANU IRINA TARGU-JIU  01:04:00 02:18:09
30 317 NYESTI MONICA DUMBRAVITA  01:07:37 02:20:51
31 249 EWA LUGOWSKA RADOM / BIEGIEM RADOM! 01:07:46 02:22:55
32 287 MALGORZTA JURA-SUKNAROWSKA WADOWICE / BIEGIEM RADOM! 01:10:23 02:23:32
33 312 NEGREA MAGDALENA CHISINEU-CRIS  01:09:08 02:26:34
34 252 FOGAS DENIS TIMISOARA  01:10:22 02:28:32
35 295 MICULAICIUC PARASKA ARAD  01:10:20 02:31:44
36 321 OPREA CORINA TIMISOARA / ALERGOTURA.RO 01:13:40 02:34:27
37 357 TITERLEA LIGIA MOSNITA NOUA  01:11:28 02:40:27
38 363 ȚANDĂRĂ FLORENTINA ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 01:14:32 02:41:46
39 367 VOICHECI MAGDALENA BUCURESTI  01:22:02 02:58:56
40 215 BLAGA OLTEA ARAD  01:25:29 03:04:40
 
Marathon - Masculin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Lap 2 Time - Lap 3 Time - Finish
1 167 LAZA FLORIN-MARCEL Bihor  37:03:00 01:18:14 01:59:48 02:42:17
2 151 SŁAWOMIR RUSAK RADOM / BIEGIEM RADOM! 43:55:00 01:27:11 02:10:41 02:55:33
3 136 MACIEJ DWORAK RADOM / BIEGIEM RADOM! 42:07:00 01:24:22 02:07:48 02:56:42
4 103 ANDRZEJ POLONSKI RADOM / BIEGIEM RADOM! 43:55:00 01:27:43 02:13:50 02:58:31
5 146 PIOTR WARCHOL MALECZYN / BIEGIEM RADOM! 48:42:00 01:38:02 02:27:32 03:18:33
6 163 ZBIGNIEW ZAMORSKI RADOM / BIEGIEM RADOM! 49:44:00 01:39:33 02:30:35 03:31:25
7 124 FRANKÓ GÁBOR BUDAPEST  51:47:00 01:42:38 02:36:15 03:33:29
8 107 BENKO BELA LUGOJ  48:36:00 01:39:59 02:37:27 03:35:47
9 105 BAC CALIN ARAD  51:43:00 01:43:54 02:40:48 03:39:10
10 159 TOMASZ MLOST WADOWICE / BIEGIEM RADOM! 57:32:00 01:54:18 02:46:31 03:39:22
11 142 MORAWSKI MIROSŁAW RADOM / BIEGIEM RADOM! 52:58:00 01:45:46 02:40:58 03:39:30
12 147 RADOSLAW LUTEK RADOM / BIEGIEM RADOM! 52:57:00 01:45:45 02:40:48 03:40:18
13 134 JERZY BORKOWSKI RADOM  53:13:00 01:48:37 02:44:36 03:42:54
14 148 ROBERT BOJARA RADOM / BIEGIEM RADOM! 57:30:00 01:53:40 02:46:57 03:46:36
15 106 BENEC DANIEL TIMISOARA  47:47:00 01:39:43 02:38:56 03:48:17
16 127 GRZEGORZ GOMUŁA KOWALA / BIEGIEM RADOM! 57:33:00 01:53:44 02:50:44 03:49:58
17 161 WALDEMAR BRZEZINSKI NOWE MIASTO / BIEGIEM RADOM! 57:32:00 01:55:26 02:53:14 03:54:00
18 108 BRADEAN COSMIN ARAD  50:40:00 01:45:44 02:46:52 03:56:43
19 164 EDENY IOSIF ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 49:40:00 01:39:38 02:38:52 03:58:52
20 132 ILIE VICTOR BRAILA / INDIVIDUAL 50:00:00 01:49:24 02:52:12 04:00:42
21 138 MICHAL NOWOTNIK RADOM / BIEGIEM RADOM! 56:54:00 01:55:10 02:56:58 04:01:15
22 102 ANDRZEJ KARCZEWSKI RADOM / BIEGIEM RADOM! 57:32:00 01:55:26 02:53:14 04:02:25
23 109 BRETOTEAN PETRU DORU TIMISOARA  56:21:00 01:53:22 02:53:59 04:05:29
24 139 MOCUTA MARIUS BUCURESTI  57:35:00 01:57:41 03:00:42 04:10:46
25 120 DRĂGHIN FLORENTIN CARANSEBES / INVICTUS 56:38:00 01:57:17 03:03:05 04:16:35
26 126 GRAMA ALIN CLUJ-NAPOCA  53:34:00 01:50:22 02:52:36 04:17:04
27 155 SZERI PETER ARAD  55:35:00 01:47:21 02:55:17 04:25:07
28 140 MONA SERGIU LAURENTIU BULCI  50:45:00 01:47:57 02:55:45 04:25:15
29 153 SRECKO MICIC BELGRADE / ACTIVE TRAVELING 54:32:00 01:55:50 03:06:58 04:33:55
30 150 SEBASTIAN ORLIK RADOM / BIEGIEM RADOM! 01:01:03 02:04:54 03:20:10 04:44:21
31 156 TADEUSZ KRASKA RADOM / BIEGIEM RADOM! 01:04:34 02:10:27 03:20:11 04:44:22
32 133 JAROSLAW WOJTUNIAK MALECZYN / BIEGIEM RADOM! 01:01:04 02:04:54 03:20:09 04:44:22
33 116 DARIUSZ DUJKA JEDLISK / BIEGIEM RADOM! 01:10:20 02:21:55 03:35:47 04:51:17
34 160 VERESTIUC CIPRIAN VIOREL ARAD / MISCAREA ARADEANA 01:01:47 02:16:11 03:48:48 05:32:17
35 112 CISMAS OVIDIU DANIEL ARAD / LEONI AR 01:11:01 02:21:56 03:51:17 05:32:26
36 121 FARKAS ROBERT ARAD / LEONI AR 01:11:00 02:21:56 03:48:56 05:40:10
37 119 DRAGOESCU ADRIAN ARAD / LEONI AR 01:22:07 02:46:37 04:29:30 06:05:04
  131 HENRYK GOLABEK ZAKRZEW / BIEGIEM RADOM! 48:22:00 01:37:03 02:26:41 -
  158 TISZA EDUARD ARAD / YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY 47:11:00 01:41:36 03:01:24 -
  113 CONSTANTINESCU ADRIAN MIRCEA ARAD  01:15:48 02:51:44 04:44:36 -
  110 BRÎNDESCU-OLARIU DANIEL TIMISOARA / FEAA 01:05:16 02:21:49 - -
Marathon - Feminin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Lap 2 Time - Lap 3 Time - Finish
1 135 KAROLINA WAŚNIEWSKA RADOM / BIEGIEM RADOM! 43:56:00 01:27:42 02:10:39 02:52:37
2 144 NATALIA TEJCHMA WARSZAWA / BIEGAM NA TARCHOMINIE 53:07:00 01:47:10 02:45:20 03:46:40
3 125 GOLUMBA OFELIA TIMISOARA  53:39:00 01:49:54 02:51:22 03:55:50
4 104 ANGHEL ADRIANA ARAD  48:17:00 01:37:54 02:45:22 04:01:31
5 129 HARNA OANA ARAD  57:29:00 01:56:14 03:02:32 04:14:03
6 157 TELEGARU CRENGUTA BUCURESTI  01:03:48 02:08:17 03:23:04 04:41:42
7 115 COSTEA GABRIELA ARAD  01:01:57 02:11:22 03:32:57 05:07:34
8 141 MONIKA ZYGMANSKA RADOM / BIEGIEM RADOM! 01:09:07 02:23:45 03:43:21 05:11:50
9 143 MURARIU MARIA ARAD / SCOALA FAMILIEI ARAD 01:17:32 02:34:23 03:54:18 05:19:25
 
Ultramarahton masculin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Tura 4 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Lap 2 Time - Lap 3 Time - Lap 4 Time - Finish
  1/ 23 24 PAWEŁ ŻUK WARSZAWA / AZS-AWF WARSZAWA 44:16:00 01:27:34 02:10:56 02:59:46 03:55:06
  2/ 23 14 FARKAS RAZVAN TIMISOARA  43:52:00 01:28:34 02:15:23 03:04:44 03:57:20
  3/ 23 13 ENE SORIN-DORIN BUCURESTI  40:51:00 01:24:49 02:14:37 03:09:35 04:07:53
  4/ 23 21 NICULA ADRIAN VATA DE JOS / ALERGOTURA 43:52:00 01:29:59 02:25:21 03:28:39 04:30:08
  5/ 23 16 IACOB DANIEL ARAD  48:58:00 01:40:44 02:34:35 03:30:12 04:30:58
  6/ 23 19 MOCANU GHEORGHE OVIDIU DEVA / ALERG IN DEVA 43:43:00 01:30:59 02:26:49 03:28:43 04:34:45
  7/ 23 23 ON DAN TIMISOARA / ALERGOTURA 53:08:00 01:46:59 02:42:36 03:40:45 04:39:01
  8/ 23 5 BURIER ADRIAN LUGOJ / ALERGOTURA.RO 53:09:00 01:47:00 02:42:37 03:40:46 04:43:15
  9/ 23 11 DRAGNESCU ANDREI BUCURESTI  53:24:00 01:49:00 02:45:14 03:45:30 04:53:00
 10/ 23 26 RAPOTAN IONEL BUCURESTI  45:51:00 01:35:44 02:32:42 03:46:23 05:11:58
 11/ 23 12 EDUARD LUKINICH GIROC / ALERGOTURA.RO 01:00:31 02:04:07 03:03:06 04:04:29 05:16:15
 12/ 23 28 SCURTU DINU VALERIAN ARAD / CITRUN 56:26:00 01:58:02 03:19:54 04:29:39 05:39:03
DNF 4 BUGARI ALIN ARAD / EXPERIENTA MULTISPORT ARAD 40:50:00 01:22:45 02:13:44 - -
Ultramarathon feminin
Loc Număr Nume și prenume Oraș/Echipă Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Tura 4 Timp Final
Rank Bib Surname, name City/Team Time - Lap 1 Time - Lap 2 Time - Lap 3 Time - Lap 4 Time - Finish
  1/  9 6 CALENIC ANDRA BUCUREȘTI 53:24:00 01:49:01 02:45:15 03:43:18 04:43:16
  2/  9 20 MOROSAN MARA-ALEXANDRA TIMISOARA  47:40:00 01:38:57 02:34:37 03:35:36 04:54:49
  3/  9 22 NITULICA DIANA TIMISOARA /SUPERMAMICILE ALERGATOARE 51:42:00 01:52:15 02:56:24 04:06:08 05:20:11
  4/  9 25 PUSA RAHELA ARAD  55:40:00 01:58:56 03:10:08 04:29:41 05:54:36
 
Relay race - Feminin
Loc Număr Nume și prenume Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Final Membre echipă/Team members
Nume și prenume Nume și prenume Nume și prenume Nume și prenume
Rank Bib Name Lap 1 Lap 2 Lap 3 Finish Name and surname Name and surname Name and surname Name and surname
  1/  6 501 ANIMED  47:02:00 01:44:55 02:36:29 03:27:30 MIHAELA IOSIM ADRIANA KLEIN OTILIA MOT NOEMI ALEXANDRA TULVAN
  2/  6 505 Cross Arad  46:56:00 01:38:06 02:36:54 03:28:26 DIANA MATEAS ANCA MESZAR ADRIANA RUSU RALUCA TRINC
  3/  6 519 Kipkelenge Girls Team  43:48:00 01:36:01 02:34:22 03:31:49 ADELA CRISTEA IULIA GHINGA DENISA MATEUCA RENATA TODORAN
  4/  6 520 ONE TEAM  47:39:00 01:43:58 02:42:40 03:42:00 LAVINIA BRAGEA MARA-ALEXANDRA MOROSAN IOANA REGHIS GABRIELA TAMAS
  5/  6 516 Supermamici Alergatoare1  51:42:00 01:52:15 02:52:11 03:48:45 DIANA AMZA DIANA NITULICA ANDREEA OITA DORINA RUSU
  6/  6 515 Supermamici Alergatoare 2  01:03:35 02:10:50 03:18:52 04:31:41 RALUCA BOULEANU MARIA AURORA BUZGAR ADRIANA IAGER ALINA RESTE
Relay race - Masculin/Mixt
Loc Număr Nume și prenume Timp Tura 1 Timp Tura 2 Timp Tura 3 Timp Final Membri echipă/Team members
Nume și prenume Nume și prenume Nume și prenume Nume și prenume
Rank Bib Name Lap 1 Lap 2 Lap 3 Finish Name and surname Name and surname Name and surname Name and surname
  1/ 11 511 Kipkelege Team  34:17:00 01:09:02 01:51:56 02:30:26 ION IAPARA CONSTANTIN MINERAN SORIN MINERAN DACIAN TODINCA
  2/ 11 521 Hd-Tm  39:25:00 01:19:27 02:00:32 02:41:07 VIOREL DOARVOAS LUCIAN LABA VIOREL PAZLEA KATO FLORIN FLAVIUS SOICA
  3/ 11 504 Beius,bihor  37:01:00 01:19:58 02:05:08 02:47:46 CIPRIAN NICOLAE DULUS MARCEL FLORIN LAZA DANIEL FLORIN LUP LAVINIU VIOREL PANTEA
  4/ 11 507 FOKUS  40:50:00 01:23:11 02:11:10 02:54:24 ANDREI FARCA SORIN HERMAN ALIN BUGARI EMANUEL OPREA
  5/ 11 503 Autentic Team  40:29:00 01:25:34 02:15:42 03:00:32 VASILE BLIDAR DANIEL FLORIN BUDEA GHEORGHE GROZA CIPRIAN POPA
  6/ 11 517 YAZAKI  47:10:00 01:39:55 02:34:42 03:25:13 ANGELO MATUZ ERNEST PAGER CRISTIAN SIPOS EDUARD TISZA
  7/ 11 518 Fuckitall Over 40  47:37:00 01:48:24 02:43:28 03:38:54 CIPRIAN (JURMILIPIDES RUN FOREST RUN) JURMA TIBERIU ( THUNDER MOUSTACHE) MAGHERA FLAVIU (LIGHTNING MC QUEEN RESURRECTION ) MOCANU MARCEL (SPEEDY HURRICANE) SERBAN
  8/ 11 502 Atelier RGS  01:00:53 02:02:00 02:55:22 03:49:00 RADU-IONUȚ GAL CIPRIAN NICOLAE RĂCĂȘAN LOREDANA SABĂU DOROTHEA-DORIS VINGE
  9/ 11 506 Doamna Si Vagabonzii  57:29:00 01:52:08 02:48:03 03:51:04 ROXANA CIMPONER-MOCRJITCHI JEAN GHERMAN MARIAN HEREDEA DORIN PASCA
 10/ 11 514 ROMÂNIA SENIORI 275  50:00:00 01:56:52 03:15:36 04:19:59 ELENA AVRAM IOSIF HECKO VICTOR ILIE LUCIAN NEAGU
 11/ 11 508 Four For One (441)  01:09:53 02:14:58 03:35:50 04:26:14 DAVID STOICA MARIA STOICA RADOMIR STOICA ANASTASIA STOICA
 

Special awards were given out to:
- The oldest runner: Hecko Iosif;
- The oldest relay: Hecko Iosif, Avram Elena, Ilie Victor and Neagu Lucian - 275 years all together;
- The biggest foreign group: 40 participants from Poland (BIEGIEM RADOM!, ADIDAS RUNNERS WARSAW, BIEGAM NA TARCHOMINIE and AZS-AWF WARSZAWA);
- All marathon runners/ultra marathon runners of the event;
- Identity awards/costumes

A number of 516 runners out of the total 764 registered runners started the competitive races: 6km race, half marathon, marathon, marathon relay and ultra marathon while 1398 runners registered in the non-competitive 1 km Feroneria race.

Vice-president of the County Council of Arad, Sergiu Bâlcea, was one of the participants in the 1km Family race while the Mayor of Arad City, Gheorghe Falcă, the president of the County Council of Arad, Iustin Cionca, as well as representatives of sponsors such as FERONERIA Prod, Herbalife, Hervis Arad, CrossArad, LEONI and Bike Rental, Sales and Repair Centre Arad S BikeS performed the official countdown before the races started or/and took part in the awards ceremony.

Near the finish line, the main sponsor of the event, Feroneria, organised an interactive game giving out instant prizes. A real, locked door was assembled and the participants who managed to pick up the right key that opened the door won many surprise prizes.

Hydration points on the running route were supplied with energizers (from ISOSTAR) and fruit (from Vegan Time).

Herbalife offered their famous CR7 drink – a hypotonic drink for advanced hydration and endurance. They also provided free counselling for those interested in nutrition.

Runners could benefit from relaxation massage sessions after finishing the races, provided by Andreas Bartok, Beata Zaborowska, as well as the Chindea & Angels massage team.

Safety and security were ensured by: Arad Roads Police, The Arad County Gendarmerie Inspectorate and Elite Bodyguard Team, as well as a team of local volunteers. The event secretariate was located in one of the ‘Aurel Vlaicu’ University buildings. The event was presented and animated by Izabela Vekas and Gabriel Iazbinscky. The ”Little Stars of Arad” from The Folk School of Arts entertained the on-lookers.
All the finishers were given a Certificate of Participation produced by Lexus Publicitate, as well as a medal of the event.

The packages given to runners in ultra marathon, marathon and half marathon races contained protein bars from Isostar and rubbing gel from Perskindol.

The prizes offered in this edition – money, products or services – were provided by: Feroneria Prod (main sponsor), Leoni, Herbalife, Heineken, Yazaki, Lexus Publicitate, CrossArad, No+vello, Isostar, Promored, Hervis Sports, Flowers Boutique, Vegan Time, BNB, Perskindol, Făgăraș and Bike Rental, Sales and Repair Centre Arad S BikeS.
The last section of our event will consist in awarding prizes to coaches, schools and other structures involved.

The event ”The Marathon, the Half Marathon and the Road Running of Arad 2017” was organised by Multisport Experience Sports Club, Arad City Hall, Arad Municipal Cultural Center, Arad County Council, Arad County Cultural Center.

 



 

Main sponsor:
FERONERIA

Sponsors:
● Leoni
● Herbalife
● Heineken
● Yazaki
● Lexus Publicitate
● CrossArad
● No+vello
● Isostar
● Promored
● Hervis Sports
● Flowers Boutique
● Vegan Time
● BNB
● Perskindol
● Fagaras
● Centru de inchirieri si vanzari biciclete Arad  S BikeS
● Supermamici alergatoare - FUSTIȚELE DE ALERGARE

Partners in the event:

● Inspectoratul de Politie Judetean Arad
● Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Arad
● Asociatia Millennium Center
● Echipa de masaj Chindea & Angels
● Parcul Natural Lunca Muresului
● Centrul de Transfuzie Sanguina Arad
● Crucea Rosie Româna Filiala Arad
● Liga Studentilor din Universitatea „Aurel Vlaicu”
● Decathlon Timișoara
● Consiliul Judetean al Elevilor ARAD (C.J.E.Arad)
● Cabinet de Psihologie Nistor Cristina Anamaria
● MÂINI DESCHISE
● Paul Herlo Photography
● Parohia Ortodoxă ”Sfinții Martiri Brâncoveni”
● Asociatia Integra
● Școala Populară de Arte Arad - Steluțele Aradului
● Arad Free Tours
● Stampa
● Echipa de masaj Chindea & Angels

Partners – Education Institutions:
● Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad
● Universitatea „Aurel Vlaicu” Arad
● Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” Arad
● Casa Corpului Didactic "Alexandru Gavra" Arad
● Colegiul Național „ Moise Nicoară” Arad
● Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad
● Colegiul Tehnologic de Industrie Alimentară Arad
● Colegiul National „Elena Ghiba Birta”
● Colegiul Economic Arad
● Colegiul „Csiky Gergely”, Arad
● Liceul Baptist „Alexa Popovici”
● Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu”
● Liceul Tehnologic „Henri Coandă”
● Liceul Tehnologic de Electronică și Automatizări „Caius Iacob”
● Colegiul National „Vasile Goldiș”
● Liceul Tehnologic „Francisc Newman”
● Scoala Gimnazială „Avram Iancu”
● Scoala Generală „Iosif Moldovan" Arad

Partners – Sports clubs and events:
● Ro Club Maraton
● Alergotura
● Asociatia Biciclistii Amatori Arad
● Atletic Club Maraton
● Clubul Sportiv Pretorienii Deva
● TIMOTION

Media partners:
● TV Arad
● Radio Arad
● JOY FM
● West TV Regional
● Jurnal Arădean                
● Arad Online www.aradon.ro
● Arad Expres
● Glasul Aradului
● Agenţia de presă NEWSAR
● Agerpres
● www.actualitati-arad.ro
● www.vestic.ro
● www.sporttim.ro
● Nyugati Jelen
● www.arq.ro
● Special Arad
● Live Arad
● Kiss FM
● Radio Timisoara
● Aradcity.ro
● Alerg.ro - Alerg, deci exist!
● florinchindea.blogspot.ro
● anunturi-sportive.ro
● Party Arad
● Ghidul Aradean
● Blog Aradean
● Arad culture